Nefroureterektomia to operacja polegająca na usunięciu nerki wraz z otaczającą tkanką tłuszczową i powięzią oraz moczowodem i fragmentem pęcherza moczowego sąsiadującym z ujściem pęcherzowym moczowodu, w jednym bloku. Zabieg wykonuje się w przypadku guzów urotelialnych (wychodzących z nabłonka dróg wyprowadzających mocz: kielichy nerkowe, miedniczka nerkowa, moczowód). O ile usunięcie laparoskopowe nerki i moczowodu nie nastręcza większych trudności, o tyle usunięcie „rozety” pęcherza stanowi istotny problem techniczny. Do tej pory nie wypracowano standardu w tej kwestii. W naszym oddziale ostatni etap nefroureterektomii wykonuje się w klasyczny chirurgiczny sposób z niewielkiego, poprzecznego nacięcia w podbrzuszu, w obrębie naturalnie owłosionej skóry ponad spojeniem łonowym. Nacięcie skóry długości około 5cm tak, czy inaczej należy wykonać aby usunąć nerkę, która wraz z otaczającymi ją tkankami może mieć wymiary około 15x6x6 cm, zatem przez nacięcie w podbrzuszu wykonywany jest etap wewnątrzpęcherzowy nefroureterektomii, a następnie przez to samo nacięcie usuwana jest nerka wraz z moczowodem i rozetą pęcherza. Ostatecznie ubytek ściany pęcherza wokół ujścia pęcherzowego moczowodu zostaje szczelnie, dwuwarstwowo zaszyty. Takie podejście pozwala na jak najmniejszą możliwą inwazyjność zabiegu ale także zachowuje wszystkie kanony chirurgii onkologicznej dając największą szansę na wyleczenie z groźnej i potencjalnie śmiertelnej choroby.

  • 3 – Przezotrzewnowa nefroureterektomia lewostronna z limfadenektomią u kobiety pT1N0M0, rozeta pęcherza wycięta tradycyjnie (A. Białeta, O. Wierzbicki)
  • 2 – Przezotrzewnowa całkowicie laparoskopowa radykalna nefroureterektomia prawostronna z wycięciem rozety pęcherza na drodze  endoskopowej (J. Możdzyński, A. Białeta)
  • 1 – Przezotrzewnowa radykalna nefroureterektomia lewostronna (A. Białeta, M. Krzyżanowski)