URS, URSL (UreteroRenoScopy, UreteroRenoScopic Lithotrypsy) – ureterorenoskopia to małoinwazyjny zabieg endoskopowy, którego celem jest diagnostyka (biopsja) lub usunięcie kamieni z moczowodu lub nerki. Odbywa się w znieczuleniu przewodowym, rzadko ogólnym. Pacjent ułożony jest wznak. Przez cewkę moczową wprowadzane jest do pęcherza moczowego bardzo cienkie urządzenie o średnicy 3mm i długości 50cm. Wewnątrz pęcherza zlokalizowane zostaje ujście pęcherzowe moczowodu, do którego wprowadzony zostaje cienki cewnik, przez ten cewnik podawany jest środek cieniujący w celu wykonania ureteropielografii, aby dalej pod kontrolą radiologiczną wprowadzić przez moczowód do nerki drut o średnicy 1mm z giętką, delikatną końcówką (drut prowadzący, guidewire, safety guidewire). Drut posłuży do identyfikacji światła moczowodu w przypadku ewentualnych trudności w odnalezieniu drogi do nerki. Po upewnieniu się, że drut jest prawidłowo założony, co zapewnia kontrolne zdjęcie pielograficzne, ureterorenoskop zostaje wysunięty z moczowodu, pęcherza i cewki, ale drut w moczowodzie i nerce pozostaje. Ponownie ureterorenoskop zostaje wprowadzony do cewki, pęcherza i moczowodu, ale obok drutu. Obserwując drut ureterorenoskopem urolog rozpoczyna wziernikowanie moczowodu. Często koniec pęcherzowy moczowodu, czyli odcinek moczowodu przechodzący przez ścianę pęcherza jest bardzo wąski i niepodatny, śluzówka tego odcinka moczowodu łatwo ulega drobnym urazom, niegroźnym zadarciom, ale zdarza się też, że moczowód jest tak wąski, że nie można kontynuować zabiegu z obawy przed poważnym uszkodzeniem moczowodu. Wówczas pod kontrolą radiologiczną do nerki i moczowodu zakładany jest cieniutki cewnik, średnicy 1,5 – 2mm (stent), którego utrzymanie w moczowodzie przez kilkanaście dni spowoduje, że moczowód stanie się podatny i rozciągliwy, a ureterorenoskopia możliwa do wykonania po usunięciu stentu. Oglądając moczowód i posuwając się w kierunku donerkowym, urolog szuka złogów lub innych patologii moczowodu. Napotkawszy zmiany podejrzane o rozrost nowotworowy, może pobrać fragmenty tkanki do badania mikroskopowego, kiedy przyczyną problemu jest kamień, można go pokruszyć i usunąć z moczowodu specjalnym koszyczkiem lub kleszczykami. Złogi w moczowodzie można rozkruszyć litotrypterem (balistycznym, ultradźwiękowym) lub laserem. Po usunięciu kamieni z moczowodu, czy pobraniu wycinków, do moczowodu zakłada się cienki cewnik, aby obrzęk moczowodu powstały po instrumentacji nie powodował dolegliwości bólowych (kolki nerkowej) związanych z utrudnieniem odpływu moczu z nerki, przynajmniej w dniu zabiegu, również do pęcherza zakładany jest cewnik. Oba cewniki są najczęściej usuwane w kolejnej dobie po zabiegu i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, pacjent opuszcza oddział.

RTG 1 - Ureteropielografia, widoczny zakontrastowany moczowód i UKM, w moczowodzie końcówka drutu prowadzącego.

ureteropielografia

RTG 2 - Ureteropielografia jak na zdjęciu poprzedniem, drut w połączeniu miedniczkowo-moczowodowym.

ureteropielografia

RTG 3 - W trakcie URS, na zdjęciu widać drut bezpieczeństwa, obok ureterorenoskop, z którego wysunięty jest cewnik moczowodowy.

ureteropielografia

RTG 4 - Ureteropielografia - w świetle poszerzonego moczowodu widoczny drut bezpieczeństwa.

ureteropielografia

RTG 5 - Ureteropielografia, końcówka drutu w szyi górnego kielicha nerki, obok drutu słabo widoczny cewnik moczowodowy z końcówka ustawioną w miedniczce nerkowej

ureteropielografia

RTG 6 - Ureteropielografia, kontrola ustawienia cewnika moczowodowego w trakcie zabiegu po usunięciu drutu.

ureteropielografia

RTG 7 - Ureteropielografia, kontrola ustawienia cewnika moczowodowego po zakończeniu zabiegu.

ureteropielografia

  • 1. URS – usunięcie złogu z prawego moczowodu, ten sam zabieg, który został opisany powyżej widziany okiem ureterorenoskopu. Nie wykonywano pielografii, ponieważ kontrast wypełniał drogi moczowe po urografii dożylnej wykonanej niespełna godzinę przed zabiegiem URS (A. Białeta).

[hana-flv-player video=”http://bialeta.pl/urs1/urs1.flv”
width=”320″ height=”240″ description=”URS” player=”3″
autoload=”false” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”false”
more_3=”top1=http://www.bialeta.pl/wordpress/wp-content/uploads/2012/01/copyright_by_ab.png|5|5″ /]

  • 2. URS – guz urotelialny w połączeniu miedniczkowo-moczowodowym lewej nerki, ureteroskopia i pobranie wycinków do badania mikroskopowego (M. Krzyżanowski)

[hana-flv-player video=”http://bialeta.pl/urs2/urs2.flv”
width=”320″ height=”240″ description=”URS” player=”3″
autoload=”false” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”false”
more_3=”top1=http://www.bialeta.pl/wordpress/wp-content/uploads/2012/01/copyright_by_ab.png|5|5″ /]

  • 3. URS-Flex – laserowa litotrypsja złogu w dolnym kielichu lewej nerki przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu (A. Białeta)

[hana-flv-player video=”http://bialeta.pl/urs-flex/urs-flex.flv”
width=”320″ height=”240″ description=”URS” player=”3″
autoload=”false” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”false”
more_3=”top1=http://www.bialeta.pl/wordpress/wp-content/uploads/2012/01/copyright_by_ab.png|5|5″ /]

  • URS – rozkruszenie i usunięcie dużego (12mm) złogu z dolnego odcinka L moczowodu (A. Białeta)

[hana-flv-player video=”http://bialeta.pl/urs3/ursl.mp4″
description=”URS – rozkruszenie i usunięcie dużego (12mm) złogu z dolnego odcinka L moczowodu (A. Białeta)”
width=”320″ height=”240″ player=”5″ autoload=”false” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”false” /]