Start

Artur Białeta, urodziłem się w 1970 roku we Włocławku. Liceum im. Marii Konopnickiej, w klasie o profilu biologiczno-chemicznym ukończyłem w 1989 roku, a następnie rozpocząłem naukę na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Cała moja aktywność studencka i zawodowa związana była i jest nadal związana z włocławskim szpitalem przy ul. Wienieckiej, począwszy od “praktyk robotniczych” przed rozpoczęciem studiów, kiedy to otrzymałem etat salowego, poprzez wszystkie stopnie praktyk pielęgniarskich w trakcie kolejnych lat studiów (każdy 1 miesiąc wakacji student medycyny musiał oddać szpitalowi), aż po staż podyplomowy, który odbyłem również w naszym szpitalu po zakończeniu studiów w 1999 roku.

Pracę zawodową w Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku rozpocząłem 3 października 1996 roku. Dyrektorem medycznym był wówczas Dr Leszek Halicki, do dziś pamiętam rozmowę kwalifikacyjną, powiedział, że mogę zapomnieć o specjalizacji chirurgicznej, ponieważ chirurgów jest zbyt dużo.  Na szczęście ówczesny Ordynator Urologii, Dr Marek Stawski szukał asystenta do swojego oddziału i tak rozpoczęła się moja przygoda z urologią, rozpocząłem pracę na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Urologii. W latach 1997-1999 pracowałem w dwóch oddziałach, w Oddziale Urologii oraz w Oddziale Chirurgii Ogólnej, gdzie pod okiem Dr Wojciecha Zembika (lekarza, nauczyciela i przyjaciela) zdobywałem pierwszy stopień specjalizacji chirurgicznej. W 1999 roku uzyskałem tytuł specjalisty 1 stopnia w dziedzinie chirurgii ogólnej i awansowałem na stanowisko asystenta Oddziału Urologii. W tym samym roku Dr Marek Stawski zmuszony był odejść ze szpitala, a kierownikiem Oddziału Urologii został Dr Jerzy Chajkowski. Dzięki niemu, w 2002 roku rozpocząłem specjalizację 2 stopnia w dziedzinie urologii. Staż specjalizacyjny zakończyłem w 2005 roku i rozpocząłem przygotowania do najtrudniejszej części specjalizacji – do egzaminu. W czerwcu 2006 roku zdałem egzamin specjalizacyjny według ujednoliconych przez EAU (European Association of Urology) kryteriów uzyskując 2 stopień specjalizacji w dziedzinie urologii oraz jednocześnie prestiżowy tytuł Fellow of the European Association of Urology (FEBU). Od tej pory, z salowego w 1989 roku awansowałem na stanowisko starszego asystenta.

W dniu 18 listopada 2007 roku zmarł nagle Dr Jerzy Chajkowski, byłem wówczas jedynym urologiem z 2 stopniem specjalizacji w Oddziale Urologii we Włocławku i chcąc, nie chcąc, zostałem kierownikiem oddziału pełniąc obowiązki ordynatora. Oficjalny konkurs na stanowisko Ordynatora Oddziału Urologii odbył się w lutym 2009. Wówczas, dzięki kredytowi zaufania i przychylności Konsultanta Regionalnego, prof. Zbigniewa Wolskiego objąłem stanowisko Ordynatora Oddziału Urologii, które pełnię do chwili obecnej.

Urologia jest moją pasją, a tylko połączenie pracy zawodowej i hobby może przynieść satysfakcję. Szczególnie pasjonuję się zabiegami rekonstrukcyjnymi, zwłaszcza w zakresie cewki moczowej i prącia. Z tego powodu wielokrotnie uczestniczyłem w warsztatach chirurgii rekonstrukcyjnej w Londynie (UCLH, prof. Anthony Mundy), Hamburgu (Eppendorf, prof. Margit Fish), Belgradzie (Dr. Rados Djinovic) i Arezzo (prof. Guido Barbagli). Laparoskopia, choć dużo trudniejsza, jest drugą dziedziną chirurgii, którą staram się rozwijać od 2009 roku. Dzięki wizytom i obserwacjom w dużych ośrodkach laparoskopowych we Francji i Niemczech, a także dzięki uczestnictwu w kongresach poświęconych laparoskopii i chirurgii “robotowej”, również dzięki doświadczeniom z dobrych ośrodków laparoskopowych w Polsce (Bydgoszcz, Szczecin, Kielce) większość zabiegów urologicznych wykonywanych klasyczną techniką chirurgiczną zastąpiłem laparoskopią. Obecnie każdy z lekarzy pracujących w moim Oddziale, również rezydent, samodzielnie wykonuje zabiegi ablacyjne i rekonstrukcyjne.

Kiedy po śmierci Dr Chajkowskiego obejmowałem kierownictwo w Oddziale, jedyną laparoskopią wykonywaną wówczas była chirurgia żylaków powrózka nasiennego, a każde zwężenie cewki moczowej było leczone uretrotomią endoskopową, rozszerzaniam cewki i ostatecznie cystostomią nadłonową. Od tej pory prawie wszystkie zabiegi wykonywane dotychczas tradycyjną techniką chirurgiczną, poza cystektomią radykalną, wykonujemy z dostępu laparoskopowego. Zmieniliśmy również sposób leczenia zwężęń cewki, z nieskutecznej endoskopii na zabiegi rekonstrukcyjne z użyciem przeszczepów śluzówki policzka i języka, których skuteczność sięga 95%.

W roku 2010 ostatecznej zmianie uległa lokalizacja Oddziału Urologii. Po kilkuletnim remoncie, oddział liczy obecnie 21 łóżek zlokalizowanych w 7 wygodnych salach z dostępem do internetu oraz sieci RTV.

Obecnie w Oddziale Urologii pracuje 5 lekarzy:
1. lek. Artur Białeta, spec. urolog, FEBU
2. lek. Jarosław Możdżyński, spec. urolog, FEBU
3. lek. Piotr Kalinowski, spec. urolog, FEBU (najlepszy wynik egzaminu FEBU w Polsce w 2009 roku)
4. lek. Andrzej Kołodziej, chirurg, w trakcie specjalizacji urologicznej
5. lek. Maciej Krzyżanowski, w trakcie specjalizacji urologicznej